Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili również
Podsufitka maskownica ceramiczna 1 otwór czarna
Podsufitka maskownica ceramiczna 1 otwór czarna

17,10 zł

13,90 zł

szt.
Lampa sufitowa listwa potrójna czarna abażur Oro
Lampa sufitowa listwa potrójna czarna abażur Oro

145,00 zł

117,89 zł

szt.
Żarówka LED E27 A60 4W Vintage Retro NEUTRALNA
Żarówka LED E27 A60 4W Vintage Retro NEUTRALNA

9,90 zł

8,05 zł

szt.
Lampa wisząca sufitowa szklana BELL czerwona
Lampa wisząca sufitowa szklana BELL czerwona

113,10 zł

91,95 zł

szt.
Nowości
Lampa wisząca na listwie potrójny klosz Wabi-Sabi
Lampa wisząca na listwie potrójny klosz Wabi-Sabi
227,20 zł 184,72 zł
szt.
Żarówka LED A60 E27 8W BIAŁY NEUTRALNY 4000K
Żarówka LED A60 E27 8W BIAŁY NEUTRALNY 4000K
5,00 zł 4,07 zł
szt.
Poradnik LED

Poradnik LED - Oświetlenie LED - poradnik kupującego

Oświetlenie LED – poradnik kupujcego.

Technologia LED w oświetleniu jest ciągle bardzo młoda i większość osób miała z nią jedynie bardzo ograniczony kontakt. Wiele osób przed podjęciem decyzji o wyborze oświetlenia LED poszukuje informacji w Internecie. Poniższy poradnik ma pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania jakie oświetlenie w swoim domu lub mieszkaniu się zdecydować i jak je najlepiej wybrać.

 

Porównanie sztucznych źródeł światła

Poniżej opisano w skrócie wybrane, najbardziej popularne sztuczne źródła światła z uwzględnieniem najbardziej praktycznych cech.

Żarówka żarowa 

Cechy:

- Światło o barwie bardzo ciepłej, żółtawej.

- wycofywane ze sprzedaży na mocy dyrektywy Unii Europejskiej

Wady:

- krótka żywotność i wrażliwość na skoki napięcia w sieci

- 90% energii zużywanych jest na ciepło a tylko 10 % na światło (niska skuteczność świetlna),

- powoduje blaknięcie oświetlanych przedmiotów

- powoduje ocieplenie barwy oświetlanych przedmiotów np. obiekty o w kolorze błękitu mogą się wydawać zielonkawe a białe żółtawe

Zalety:

- prosta budowa,

- niska cena

Żarówka halogenowa 

Wady:

- krótka żywotność i wrażliwość na skoki napięcia w sieci

- 80% energii zużywanych jest na ciepło a tylko 20 % na światło (niska skuteczność świetlna),

- światło o barwie bardzo ciepłej, żółtawej (dla niektórych taka nienaturalna, żółtawa barwa może być zaletą).

Zalety:

- prosta budowa,

- lepsze parametry od żarówek żarowych

- niska cena (chodź wyższa niż dla żarówek żarowych)

Świetlówka kompaktowa 

Wady:

- częste włączanie i wyłączanie skraca żywotność

- zawiera szkodliwe substancje i wymaga specjalnej utylizacji1

- większość żarówek tego typu wymaga pewnego czasu na to aby rozświetlić się pełną jasnością

- migotanie światła powoduje zmęczenie wzroku

- negatywny wpływ na stabilność prądu w instalacji - spadek jasności w niskich temperaturach otoczenia

- emituje promieniowanie UV

Zalety:

- wysoka skuteczność świetlna rzędu 50-90lm/W

- nowoczesne świetlówki maja przyjemną barwę światła

- możliwość uzyskania światła o różnej barwie

1Świetlówki zawierają substancje szkodliwe w tym toksyczną rtęć, która mutagennie poraża układ nerwowy. Opary rtęci wdychane z powietrzem gromadzą się w mózgu powodując między innymi zmiany fizyczne i psychiczne oraz bóle głowy. Skutki zatrucia oparami rtęci są nieodwracalne. W przypadku zbicia świetlówki pomieszczenie należy wietrzyć przez co najmniej 10 minut. Sprzątać należy w odzieży ochronnej. Świetlówek nigdy nie wolno wyrzucać do śmieci razem z normalnymi odpadami. Wymagają one specjalnej utylizacji – bezwzględnie należy je oddać np. do punktu zajmującego się dystrybucją.

Oświetlenie LED 

Wady:

- stosunkowo wysoki koszt zakupu (ceny żarówek LED spadły w ostatnich latach znacząco i ocenia się, że w roku 2015 nastąpiła ich stabilizacja)

Zalety:

- bardzo wysoka skuteczność świetlna do 100lm/W

- najlepsze żarówki LED maja odwzorowanie barw na poziomie nawet CRI > 80Ra

- szeroki wybór

- żarówki wyposażone w dobrej jakości układy zasilające są odporne na skoki napięcia w sieci

- żarówki LED nie parzą, są bezpieczne dla oświetlanych przedmiotów

Inne źródła światła jak świetlówki liniowe, lampy indukcyjne, lampy metalohalogenkowe, lampy sodowe nie mają większego zastosowania w oświetleniu domów i mieszkań i dlatego celowo zostały pominięte w powyższej charakterystyce.

Ilość wad jakimi charakteryzują się świetlówki, a w szczególności szkodliwość zawartych w nich substancji, powoduje że w przekonaniu autora tego artykułu rozsądny wybór powinien być dokonywany pomiędzy żarówkami LED a żarówkami halogenowymi. Żarówki halogenowe warto zastosować:

  • tam, gdzie zależy nam na naprawdę bardzo ciepłej barwie światła – wiele osób, szczególnie o jasnej karnacji, preferuje takie światło w łazience przy lustrze (żarówki LED o temperaturze barwy w granicach 2800-3000K również zdadzą egzamin),
  • w miejscach gdzie ze światła korzystamy bardzo rzadko i przez niedługie okresy czasu (a więc czas oczekiwania na zwrot z inwestycji w oświetlenie LED będzie stosunkowo długi).

Co do samej technologii LED to w ostatnich latach dojrzała ona na tyle bardzo, że z powodzeniem zastąpi prawie wszystkie możliwe źródła światła, zarówno w domach i mieszkaniach, punktach handlowych i usługowych, biurach i to jako główne, a nie jedynie dekoracyjne, źródła światła (w tym ostatnim obszarze LED nie maja praktycznie konkurencji). Oświetlenia LED nie polecam jedynie jako zamiennika dla świateł mijania w samochodach, które nie są do tego fabrycznie przystosowane. Oświetlenie bez wymaganej homologacji wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze a LEDy mają jeszcze istotne ograniczenia jeśli chodzi o rozmiary źródeł światła (im większa moc tym większy gabaryt).

Poza znaczącym postępem technologicznym, jaki dokonał się w ostatnich latach kluczowe znaczenie dla ogromnego wzrostu popularności oświetlenia LED miał spadek cen. Producenci ocenili, że zatrzymał się on pod koniec 2014 roku.

Traktując wymianę oświetlenia na LED jako inwestycję warto wybrać sprawdzone firmy, które od lat działają na rynku. Wśród polskich marek należy wymienić Ledigo. Kupując najtańsze chińskie zamienniki narażamy się bowiem na znacznie większe ryzyko szybkiego uszkodzenia źródła światła – w szczególności wbudowanego w żarówkę i niewidocznego układu zasilającego.

Poniższy artykuł ma na celu pomóc w świadomym wyborze możliwie najlepszych dla Państwa źródeł światła LED. Zapraszam do lektury.

Ocena oświetlenia LED

  • Oświetlenie LED to najbardziej energooszczędne źródło światła.
  • Stosowanie oświetlenia LED pozwala obniżyć rachunki za oświetlenie nawet o 90%. Mniejsze zużycie prądu ma także pozytywny wpływ na środowisko.
  • 95% energii wykorzystywane jest na światło a jedynie 5% wydziela się w postaci ciepła. W lokalach klimatyzowanych daje to podwójną oszczędność, gdyż klimatyzacja nie musi odprowadzać ciepła wydzielanego przez żarówki.
  • Żarówki LED dobrych producentów zapewniają żywotność średnio nawet ponad 50 000 godzin. Dla porównania żarówki żarowe świecą średnio 1 000 godzin a halogenowe 2 000 godzin.
  • Nowoczesna technologia LED pozwala uzyskać różne barwy światła. Najbardziej popularne, szczególnie wśród klientów indywidualnych, są żarówki o barwie światła określanej jako biała ciepła w granicach 3000K.
  • Żarówki LED osiągają pełną jasność od razu po włączeniu. Nie potrzebują rozgrzewać się tak jak żarówki energooszczędne.
  • Włączanie i wyłączanie żarówek nie wpływa na ich żywotność. Żarówki LED są też odporne na wibracje, wstrząsy i zmiany temperatury.
  • Żarówki LED mogą być stosowane na zewnątrz budynków. Są odporne na niskie temperatury. Nie występuje problem znacznego spadku jasności w niskich temperaturach charakterystycznego dla typowych żarówek energooszczędnych.
  • Żarówki LED nie parzą. Nie rozgrzewają się tak jak żarówki żarowe, energooszczędne lub halogenowe. Dzięki temu są bardziej bezpieczne w dotyku i dla oświetlanych przedmiotów.
  • Żarówki LED są przyjazne dla wzroku. Wpływają pozytywnie na samopoczucie. Światło monochromatyczne dobrze oddaje barwy – w najlepszych, markowych żarówkach opartych na diodach światowych liderów uzyskuje się współczynnik oddawania barw CRI > 80 Ra.
  • Żarówki LED nie emitują szkodliwego promieniowania UV ani podczerwonego. Oświetlane nimi przedmioty nie blakną.
  • Przy produkcji nie używa się rtęci ani ołowiu. Żarówki LED nie wymagają specjalnej utylizacji - są utylizowane na zasadach obowiązujących dla sprzętu elektronicznego. Zarówno produkcja jak i użytkowanie żarówek LED służy dobrze środowisku naturalnemu. Każdy sprzedawca oświetlenia LED zobowiązany jest do podpisania umowy z firmą zajmującą się recyklingiem sprzętu elektronicznego. Najlepsze firmy jak Ledigo wywiązują się z tego obowiązku.

Wybór marki

Jak najlepiej wybrać markę aby żarówki spełniały oczekiwania, świeciły ładnym światłem, były trwałe i przy tym nie wykosztować się na firmy, które przede wszystkim inwestują w marketing a nie w najlepszy produkt.

Po porównaniu jakości światła światowych liderów w sprzedaży żarówek doszedłem do wniosku, że nie warto przepłacać. Wśród najbardziej popularnych żarówek z dużym gwintem E27 lub małym gwintem E14 produkty niedużych firm o wąskiej specjalizacji, skupionych na technologii LED są równie dobre. Natomiast jeśli chodzi o modele mniej popularne np. z trzonkiem G4 lub G9 to wielkie korporacje zostały wyprzedzone o dwie długości przez niedużych, pod względem obrotów, konkurentów. Rozsądnym wyborem będą zatem produkty małych firm, które całą energię poświęcają na rozwój oświetlenia LED.

Takich firm jest oczywiście dużo. Aby wybrać dobrze warto:

  • Wybrać firmę, która działa przynajmniej 5 lat. Nowo powstałe firmy zajmujące się importem najtańszych źródeł światła, bez minimum niezbędnej wiedzy, oferują produkty bardzo niskiej jakości. Takie żarówki oparte są o komponenty, przede wszystkim układy zasilające, które bardzo szybko przepalą się przy najmniejszym skoku napięcia w sieci. Poza tym tylko firmy z doświadczeniem zapewniają realną gwarancję na swoje produkty. Wyobraźmy sobie co może zrobić nowo powstała firma, bez doświadczenia, konkurująca tylko i wyłącznie ceną, która zaimportuje buble, które będą przepalać się po kilku tygodniach – czy firma taka zwróci pieniądze wszystkim Klientom, którzy żarówki będą reklamować? Najprawdopodobniej firma taka nie będzie miała nawet takich możliwości ze względu na brak środków finansowych.
  • Poczytać opinie o firmie w Internecie. Jeśli firma ma tysiące pozytywnych komentarzy od Klientów np. na allegro to znacząco zwiększa to jej wiarygodność.
  • Wybrać firmę o wąskiej specjalizacji skupioną na technologii LED. Jeśli firma sprzedaje jednocześnie, ścierki, trampoliny i do tego żarówki LED to najczęściej jest to firma jedynie handlowa, która nie potrafi rzeczowo doradzić Klientowi. Firmy specjalizujące się w LED oferują produkty wyższej jakości, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia technologiczne.
  • Upewnić się, że firma oferuje możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny. Warto też zwrócić uwagę czy takiemu zwrotowi nie towarzyszą skomplikowane procedury i wymagania, przez które zwrot często może okazać się niemożliwy. Najlepsze firmy rozszerzają ustawowy termin 10 dni na zwrot od daty doręczenia.
  • Nie przepłacać za transport. Większość firm kurierskich zapewnia stały koszt przewozu do wagi 30kg. Jeśli firma dolicza za dostawę każdej kolejnej sztuki przedmiotu to znaczy, że zarabia na samych kosztach przewozu, co dla wielu Klientów jest nie do zaakceptowania – i słusznie. Dodatkowo warto sprawdzić czy firma oferuje bezpłatną przesyłkę jeśli wartość zamówienia przekroczy określona kwotę.
  • Dobra komunikacja. Przed zakupem warto upewnić się, że firma podaje więcej niż jeden sposób komunikacji. Informacja o możliwościach komunikacji z firmą powinny być łatwe do znalezienia na stronie. Jeśli firma podaje do komunikacji tylko email i w dodatku jest on trudny do odnalezienia to powinno to budzić podejrzenia.
  • Dobrze jeśli produkty są sprawdzane przed wysyłką. Najlepsze firmy sprawdzają sprzedany towar przed wysyłką minimalizując ryzyko Klienta.
  • Odbiór osobisty. Dobre firmy, nawet specjalizujące się w sprzedaży internetowej oferują możliwość odbioru osobistego, który zawsze powinien być bez dodatkowych kosztów. Dodatkowa płatność za odbiór osobisty jest przejawem złej organizacji firmy i powinna budzić niepokój Klienta.

 

Ustalenie potrzebnej mocy oświetlenia LED

  • Polecamy stosowanie żarówek LED o mocy od 1,5W / m2 powierzchni dla sypialni, przedpokoju, klatki schodowej oraz 2W / m2 dla salonu, kuchni i łazienki.
  • Jeżeli sufit w pomieszczeniu jest na wysokości powyżej 2,80m to moc zastosowanych żarówek powinna być o 20% większa na każde 30cm wysokości.
  • Jeżeli w pomieszczeniu dominują ciemne kolory (ściany, meble, podłogi, tkaniny) to moc zastosowanych żarówek powinna być o 30% większa.
  • Jeżeli żarówka będzie osłonięta kloszem ze szkła mlecznego lub papierowym to moc zastosowanych żarówek powinna być o 20% większa.

Informacje dodatkowe o LED

  • Napięcie prądu. Szczególnie istotne przy żarówkach MR16 dla których popularne są zarówno takie na napięcie 12V jak i 230V. Przy podłączeniu żarówki 230V do obwodu 12V nie zaświeci ona. Większy problem jest w odwrotną stronę ponieważ podłączenie żarówki 12V do napięcia 230V spowoduje natychmiastowe uszkodzenie żarówki i zwarcie w instalacji co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do przepalenia przewodów.
  • 12V AC/DC. Większość żarówek LED na 12V współpracuje prawidłowo tylko z zasilaczami 12V DC – dającymi na wyjściu prąd stały. Droższe modele obsługują także prąd zmienny czyli AC. Dla żarówek na 12V nawet tych działających również na prąd zmienny warto zainwestować w zasilacz 12V DC ponieważ:
    • Zapewnia to dłuższą żywotność żarówki (testy długowieczności wykonywane są z wykorzystaniem zasilaczy 12V DC).
    • W przypadku zasilaczy AC konieczny jest odpowiedni dobór mocy zasilacza do żarówek. Zasilacz toroidalny / zwojowy będzie dobrze współpracował z żarówkami LED nawet o bardzo małej mocy. Natomiast jeśli chodzi o zasilacze elektroniczne to jest ich na rynku bardzo dużo rodzajów różniących się znacznie pod względem konstrukcji. Do żarówek LED będą pasowały tylko te zasilacze elektroniczne, które nie mają dolnego ograniczenia mocy (działają prawidłowo nawet przy bardzo małym obciążeniu). Poza tym moc zasilacza musi być zbliżona do mocy żarówek. Zasilenie żarówek LED o mocy 10W zasilaczem np. 105W może skutkować uszkodzeniem żarówki lub samego zasilacza. Trzeba mieć też na uwadze, że znaczna część zasilaczy elektronicznych, nawet tych bez dolnego ograniczenia mocy, nie współpracuje prawidłowo z żarówkami LED – może to powodować, że żarówki będą np. migały (jak stroboskop). Biorąc pod uwagę powyższe możliwe problemy z zasilaczami elektronicznymi AC warto rozważyć wymianę na zasilacz do LED czyli 12V DC – chyba, że producent żarówki wyspecyfikował, że jest to żarówka która współpracuje tylko z zasilaniem AC.
  • Żarzenie żarówki po wyłączeniu. Często spotykanym zjawiskiem w przypadku oświetlenia LED jest delikatne żarzenie żarówki lub miganie po wyłączeniu światła. Dzieje się tak w przypadku, kiedy przez instalację, pomimo wyłączenia wyłącznikiem, płynie pewien niewielki prąd. Żarówki żarowe zamieniają ten płynący prąd na ciepło bez jakiegokolwiek widocznego światła. Żarówki LED natomiast w takiej sytuacji, w zależności od układu zasilającego, emitują delikatne światło lub rozbłyskują od czasu do czasu (w zależności od prędkości ładowania kondensatora). Sytuacja w której po wyłączeniu światła przez obwód płynie nadal prąd może mieć miejsce w następujących przypadkach:
    • Zastosowanie wyłączników z podświetleniem (częsty powód).
    • Instalacja typu klatkowego gdzie włączać i wyłączać światło można w więcej niż jednym miejscu (częsty powód).
    • Przepływ prądu indukowanego (rzadko).
    • Nieprawidłowa instalacja lub jej uszkodzenie (rzadko).
  • Gabaryty. Rozmiary żarówki są szczególnie ważne w przypadku oświetlenia z wtykiem G4 i G9. Najlepsze firmy opracowały już żarówki LED o rozmiarach zbliżonych do tradycyjnych halogenów i emitujących przy tym jasne światło, pozwalając tym samym wymienić praktycznie całe oświetlenie na LED. Oczywiście w przypadku żarówek GU10, GU5.3, GU11, MR16 i MR11 średnica żarówki jest ściśle określona i musi być dokładnie taka, jaką maja typowe oprawy do tego typu oświetlenia. Dla większości producentów nie stanowi to problemów.
  • Diody. Nie polecam kupna oświetlenia z diodami DIP (takie małe szklane banieczki) – takie diody dają słabe światło i szybko się wypalają. Natomiast żarówki oparte o diody SMD lub high power charakteryzują się najwyższą skutecznością świetlną oraz najdłuższą żywotnością. Mają również najlepsze wskaźniki oddawania barw wśród żarówek LED. Warto wiedzieć, że każda duża firma produkująca diody LED (np. Epistar) ma szeroką gamę diod każdego rodzaju np. diody SMD5050 mogą mieć od 12 do 22 lm na jedną diodę przy tym samym poborze mocy. Więcej na temat diod LED napiszę dalej w tym artykule.
  • Radiatory i chłodzenie. Pomimo tego, że żarówki LED nie nagrzewają się do zbyt wysokich temperatur to jednak warto wiedzieć, że wszystkie diody LED wymagają odpowiedniego odprowadzenia ciepła. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie maksymalnie długiej żywotności ledowych źródeł światła – tym bardziej, że nie są one tanie a ich zakup często traktowany jest jak inwestycja, która po kilku miesiącach powinna się zwrócić. Żarówki LED z wtykiem GU10 muszą mieć oprawę zapewniającą odprowadzenie ciepła – szklana oprawka wybierana przez producentów najtańszych źródeł światła oznacza znaczne skrócenie żywotności żarówki. Już po kilku miesiącach taka żarówka może świecić o 50% słabiej. W przypadku jaśniejszych żarówek opartych na diodach SMD5630 lub SMD5730 wymagany jest aluminiowy radiator z żeberkami, który odprowadzi ciepło podobnie jak w przypadku procesora komputerowego.

Diody LED – krótka charakterystyka

Porównanie najpopularniejszych diod LED

Dioda DIP LED - stara technologia

DIP

Słaba, tradycyjna dioda. Około 10 razy słabsza od diody SMD5050. Nie polecamy żarówek z takimi diodami. Diody DIP nawet od najlepszych producentów szybko tracą jasność.

Dioda COB LED Ledigo od Epistar

COB

Chips On Board. Moduł o płaskiej powierzchni. Produkowane są moduły COB okrągłe i kwadratowe o różnej mocy. Możliwość zastosowania jest ograniczona przez fakt rozgrzewania do wysokiej temperatury. W związku z tym źródła światła wyposażone w tego typu moduły wymagają dobrych radiatorów i nie mogą być stosowane w układach zamkniętych (bez wentylacji). Zastosowanie głównie w naświetlaczach i lampach przemysłowych. Nie jest zalecane zastosowanie w żarówkach o mocy powyżej 6W – zbytnie nagrzewanie żarówki znacząco skracałoby jej żywotność – nawet przy zastosowaniu aluminiowych radiatorów.

Dioda LED High Power Ledigo od Epistar

High Power

Najbardziej popularne są diody o mocy 1W, 2W i 3W. Dioda charakteryzuje się wąskim kątem emitowanego strumienia świetlnego – zbliżonym do tradycyjnych halogenów.

dioda LED SMD2835 Epistar Ledigo

SMD3528

Dioda niewielkiej mocy. Ponieważ wytwarza jedynie bardzo mało ciepła to możliwe jest umieszczenie dużej ilości diod na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

SMD3014

Dioda stosowana kiedy kluczowe znaczenie ma wielkość żarówki a więc przede wszystkim żarówkach G4 oraz G9.

dioda LED SMD2835 Epistar Ledigo

SMD2835

Bardzo nowoczesna dioda pozwalająca na uzyskanie dużej jasności przy stosunkowo niewielkich gabarytach żarówki. Najbardziej popularne są diody 0,2W i 0,4W. Dużą zaletą tej bardzo nowoczesnej diody jest wewnętrzny układ wentylacji pozwalający na obciążenie żarówki większym prądem a w konsekwencji uzyskanie silniejszego strumienia świetlnego. Co najważniejsze odbywa się to bez obniżenia żywotności żarówki. Dodatkowo diody te ze względu na bardzo płaską konstrukcję pozwalają na uzyskanie większego kąta świecenia.

dioda LED SMD5050 Epistar Ledigo

SMD5050

Dioda jest następcą diody SMD3528. Pozwala na uzyskanie mniejszych rozmiarów żarówki, przy zachowaniu jasności, w stosunku do diod SMD 3528. Aktualnie dioda wypierana przede wszystkim przez nowsze diody SMD 2835 oraz opisane niżej SMD5630 i 5730.

dioda LED SMD5630 Epistar Ledigo

SMD5630

Bardzo nowoczesna dioda pozwalająca na uzyskanie dużej jasności żarówki przy stosunkowo niewielkich gabarytach. Dioda wydziela sporo ciepła więc żarówki muszą posiadać radiatory.

dioda LED SMD5730 Epistar Ledigo

SMD5730

Dioda bardzo zbliżona parametrami i wielkością do SMD5630 i stosowana z nią zamiennie. Różni się nieco pod względem sposobu montażu.

 

Kalkulacja oszczędności dla żarówek LED

Tabela 4. Kalkulacja dla typowego gospodarstwa domowego.

 

Żarówki żarowe

Żarówki LED Ledigo

ilość żarówek

3 * 100W
10 * 50W

3 * 12W
10 * 5W

ilość godzin dziennie

4

4

ilość godzin rocznie

1460

1460

roczne zużycie prądu w kWh

1168

124

Cena za 1kWh w zł

0,41

0,41

Koszt roczny w zł

479

51

  • Roczna oszczędność przy wyborze żarówek LED dla tego przykładu to 428 zł. W przypadku punktów usługowych gdzie światła używa się 12 godzin na dobę roczna oszczędność to już 1284zł.
  • Koszt zakupu proponowanych zamienników - żarówek LED Ledigo to około 350 zł brutto.
  • Inwestycja w żarówki LED zwraca się po około 10 miesiącach w przypadku typowego gospodarstwa domowego oraz 4 miesiącach w przypadku typowego lokalu.
  • Dodatkową korzyścią finansową jest wielokrotnie dłuższy czas życia żarówek LED.

 

Strumień świetlny

Strumień świetlny (nie tylko dla żarówek LED ale dla dowolnego źródła światła) mierzony jest w lumenach. Jego pomiar pozwala na bezpośrednie porównanie ilości światła. Wraz z wprowadzeniem nowych, energooszczędnych źródeł światła porównywanie mocy żarówek w Watach stało się bezsensowne i może wprowadzać w błąd.

Przy porównywaniu strumienia świetlnego żarówek należy brać pod uwagę tylko markowe produkty takich firm jak philips, osram lub wyspecjalizowanej w oświetleniu LED marki ledigo. Większość małych producentów zawyża bowiem znacząco parametry oferowanych produktów zarówno jeśli chodzi o wartość emitowanego strumienia świetlnego jak i na przelicznik na tradycyjne, żarowe źródła światła. Przy okazji warto zauważyć, że porównania takie dokonuje się w odniesieniu do klasycznych żarówek. Natomiast obecnie sprzedawane np. halogeny są o około 20% bardziej od nich ekonomiczne a zatem słuszne będzie porównanie jasności emitowanego strumienia światła np. 6W żarówka LED 600lm = 60W żarówka żarowa = 50W żarówka halogenowa = 15W świetlówka energooszczędna

lub

12W żarówka LED 1440lm = 100W żarówka żarowa = 80W żarówka halogenowa = 25W świetlówka energooszczędna

W ostatnich latach dokonał się bardzo dynamiczny rozwój LEDowych źródeł światła i obecnie wszyscy kluczowi producenci oferują żarówki, które z powodzeniem mogą zastąpić najbardziej popularne 100W żarówki żarowe.

Żarówka o strumieniu świetlnym 1300–1530 lm jest odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy 100 W, strumień 920–1060 lm to odpowiednik 75 W, 700-810 lm to 60W, 410–470 lm to 40 W, a 220–250 lm odpowiada 25 W.

Prawidłowy jest następujący przelicznik pomiędzy LED a żarówkami żarowymi:

Żarówka o strumieniu świetlnym 200–250 lm odpowiada 25 W

400–450 lm to 40 W

600-800 lm to 60W

900-1000lm to 75W

1300–1500 lm jest odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o mocy 100 W.

Kąt świecenia

Istotne znaczenie przy świadomym wyborze żarówek ma kąt emitowanego przez nie światła. Do niedawna bardzo popularne były żarówki LED w formie tzw. kukurydzy na której diody montowane były na całej bocznej i frontowej ściance obudowy. Takie żarówki miały kąt świecenia zbliżony do 360 stopni a więc odpowiadający zwykłej, tradycyjnej żarówce. Niestety forma i wygląd takich źródeł światła nie przypadła do gustu większej części społeczeństwa. W konsekwencji producenci zaczęli konstruować żarówki o bardziej tradycyjnej formie montując diody jedynie na górnej powierzchni oprawy i przykrywając je osłoną w kształcie kopuły z mlecznego szkła. Ta zmiana oznaczała znaczący spadek kąta emitowanego światła i jednoczesne zmniejszenie strumienia świetlnego ponieważ mleczna kopułka pochłania powyżej 20% światła. Najnowsze osiągnięcia inżynierów w dziedzinie LED pozwoliły przezwyciężyć powyżej opisane problemy. Unowocześniono konstrukcje wprowadzając większe kopułki, które dodatkowo lepiej rozpraszają światło. Wprowadzono też nowe kształty kopułek – przede wszystkim uznanie i popularność zyskały żarówki w formie świeczki lub płomyka. Przede wszystkim jednak wprowadzono nowocześniejsze i bardziej płaskie diody (szczególnie SMD2835 i SMD5630), które pozwalają na uzyskanie znacznie silniejszego strumienia świetlnego przy minimalizacji gabarytów. Obecnie możemy kupić żarówki LED z tradycyjnym gwintem E27 lub mniejszym E14 , które emitują równo rozproszone światło w promieniu blisko 360 stopni.

W przypadku żarówek halogenowych często montowanych jako dodatkowe, ozdobne światło w sufitach podwieszanych sytuacja była i jest znacznie prostsza. Tutaj początkowy problem był odwrotny. Żarówki halogenowe emitowały światło o kącie w zakresie 28 – 45 stopni. Pierwsze żarówki LED, które miały je zastąpić – oparte na diodach DIP świeciły w zakresie 120 stopni a dodatkowym problemem było częste i szybkie wypalanie diod. Aktualnie klienci mogą wybierać pomiędzy żarówkami na diodach:

- SMD – z szerokim kątem świecenia w granicach 120-130 stopni (o mocy nawet do 7W),

- COB – z kątem świecenia 45-60 stopni (o mocy do 6W),

- High Power – z kątem świecenia 35-45 stopni (typowo 3 lub 4 diody 1W każda).

Kąt świecenia przy żarówkach halogenowych jest bardzo ważny. Wiele osób, przyzwyczajonych do źródeł tradycyjnych, skarży się, że żarówki na diodach SMD rażą w oczy właśnie ze względu na zbyt szeroki kąt świecenia. Jeśli jednak celem jest jak najbardziej równomierne oświetlenie pomieszczenia (a nie jedynie ozdobne podświetlenie ściany lub przedmiotów znajdujących się bezpośrednio pod żarówką) to powinniśmy wybrać właśnie diody SMD.

W ostatnich latach w Polsce popularność zyskały żyrandole na żarówki z wtykiem G9. Odpowiedź producentów LED była natychmiastowa. Najlepsi z nich zaoferowali bardzo ładne żarówki w oprawie silikonowej emitujące światło o kącie 360 stopni – dodatkowo znacznie ładniej i bardziej równomiernie rozproszone niż w zwykłych żarówkach.

Barwa światła

Większość z nas jest przyzwyczajona do bardzo ciepłego światła tradycyjnych żarówek. W swoim domu lub mieszkaniu najlepiej czujemy się, kiedy barwa światła jest w granicach 3000 Kelvinów (K). Jak pokazują badania sprzyja ona odpoczynkowi i relaksowi. Właśnie takie światło ma zdecydowania większość sprzedawanych żarówek LED renomowanych marek.

Pomimo, że w większości sytuacji światło białe ciepłe jest najlepszym wyborem to czasem bardziej korzystne będzie światło o barwie zimnej, zbliżonej do słonecznej – w granicach 6000K. Barwa biała zimna będzie odpowiednie w miejscach w których pracujemy. Działa ona pobudzająco i pomaga nam się skoncentrować przez dłuższy czas na wykonywanych czynnościach, zwłaszcza na pracy umysłowej. Z tego powodu świadomi pracodawcy często wybierają światło zimne do biur. Dodatkowo pomieszczenia oświetlone światłem o barwie zimnej wyglądają czyściej – wręcz sterylnie. Jest to naturalne postrzeganie naszego mózgu. Światło zimne jest też często wybierane do bardzo nowoczesnych kuchni – szczególnie tych które nie są urządzone w ciepłych barwach.

Warto tu zwrócić uwagę, że większość najtańszych żarówek nie ma nic wspólnego z opisywanym przez marketingowców odpowiednim światłem, które dodatkowo dobrze odwzorowuje barwy oświetlanych przedmiotów. Wręcz przeciwnie, światło w najtańszych żarówkach, w których ze względu na oszczędności montuje się gorsze jakościowo diody, często wpada w różne odcienie zielonkawe, oliwkowe, żółte itd. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki warto postawić na wyspecjalizowanych producentów z wieloletnim doświadczeniem takich jak ledigo.

Podsumowując: generalnie światło białe ciepłe polecane jest do zastosowania w większości pomieszczeń w domu czy mieszkaniu a światło białe zimne będzie właściwe dla miejsca w którym pracujemy. Jest to jednak kwestia indywidualnej oceny a na nasz odbiór wpływ mają takie czynniki jak dominująca we wnętrzu kolorystyka a nawet karnacja naszej skóry. Opalona osoba będzie się czuła dobrze w świetle białym zimnym a osoba o karnacji typowej dla naszej strefy klimatycznej może stwierdzić, że wygląda blado.

Sklep internetowy Shoper.pl ·     © Copyright 2017 ·    WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl